Вам нужно Авторизоваться. Забыли Пароль? Регистрация
Июль Пятница 28 2017 г. в 13:55

Феномен білої ворони

Автор: Богдан Мазур
Источник: Львівська газета
Добавлено: 2006-04-01 00:56:00

Понеділок, 05 вересня, 2005 року, № 157 (723)

Феномен білої ворони

НЕЩОДАВНО наша держава відсвяткувала 14-й день народження. У Києві й інших містах України відбулися пишні паради, урочисті салюти, лунали сповнені оптимізму та пафосу привітальні промови та гучні молодіжні концерти.

 

Однак за всіма цими помпезностями ми необачно забули про деякі негативні риси масової психології, які залишилася нам у спадок від совєцьких часів. Цю психологію умовно можна назвати психологією газонної шаблонності.

...Пригадую далекий 1984 рік, коли нас, учнів другого класу, зігнали на парад жовтенятських військ і на дві години віддали в муштру суворим солдафонам. Ноги підкошуються від утоми, бліде дитяче чоло, а вуха глухнуть від безконечних команд “впєрьод” “лєвой”, “шагом марш”, “бистрєй! бистрєй!” І раптом нещадний голос, звернений до восьмирічної дитини: “Ти чьо правильно нє дєлаєшь? Дєрєвянний, штолі? Бєлая ворона?”. Регіт дітвори й відчуття сорому за те, що я “біла ворона”, інший, не такий, не вмію марширувати і не люблю військової муштри...

Відтоді я на все життя зненавидів будь-яку казенщину, якою була просякнута тогочасна система. А чого дивуватися? Всіх дітей, починаючи з дитячого садка, у ті часи вчили бути такими, як усі, не виділятися ні в кращий, ні в гірший бік, мислити, говорити однаково й навіть стригтися однаково, щоб у жодному випадку не стати білою вороною, себто особистістю. Натомість гаслом цієї совкової псевдопедагогіки стали до болю осоружні два слова “ти повинен!”

– Ти повинен бути сильним! Любити Батьківщину і Лєніна! Робити вранішню зарядку! Приходити охайним до школи! Стати гідним піонером! Вступити в комсомол! Віддати борг Батьківщині через службу у війську! Здобути спеціальність! Працювати! А влітку гарно відпочивати! Записатися у профспілку! Відвідувати партійні збори! У 60 років вийти на пенсію! У 75-80 – померти! Тебе повинні поховати з музикою! І ти повинен залишити свій слід у пам’яті вдячних нащадків!

Зайве доводити, наскільки оце тотальне “ти повинен!” і шаблонність виховання совєцьких людей, починаючи від раннього віку, калічили кожну дитину зокрема, натомість заохочували до зрівнялівки, пристосуванства та стандартності. Чи не тут слід шукати причини загального неприйняття тих осіб, які відрізнялися від загального стандарту та шалене прагнення перевиховати “білих ворон” і повернути їх у лоно колективу?

На жаль, після 14 років нашої незалежності залишилися пережитки цієї стандартної псевдопедагогіки. І знову можна почути “ти повинен”. Тільки критерії дещо інші.

– Ти повинен бути чемним, слухняним, начитаним! Із першого класу взятися за комп’ютер та англійську! Записатися у спортивну секцію! Мати “круту” “мобілку”! Не товаришувати з поганими хлопцями, які ночують у комп’ютерних клубах, і не подавати їм руки! Не бути занадто інтелігентним (кому сьогодні це потрібно!), а вчитися ще змалку заробляти гроші! І знову ж таки – ти повинен бути сильним, упевненим, мужнім! Розумітися на політиці, культурі! Життя вимагає, життя кличе! Ти повинен!

Здавалося б, ми живемо у вільній, незалежній державі, що намагається наслідувати зразки європейської демократії, в яких свобода людини як неповторної особистості, створеної на Божі образ і подобу, стоять на першому місці. Однак у мене дуже часто виникає враження, що немовлята, які народжуються на цей світ, ще з пелюшок комусь щось “повинні”. Ці чисті невинні створіння, які дивляться на нас ангельськими очима, колись опиняться у дитсадку, відтак у школі, ВНЗ і робочому колективі. І зіштовхнуться з десятками зобов’язань, штампів, кодексів, наказів, які складаються з двох слів. Яких? Правильно: “ти повинен!”

У когось може скластися враження, що я виступаю за анархію, вседозволеність і скасування всіх рамок і законів. Ні, ні і ще раз ні! Є перевірені тисячоліттями моральні цінності та закони, і лише на них можна збудувати справді цивілізоване громадянське суспільство, суспільство любові та толерантності. Їх треба дотримуватися в першу чергу. Це десять Божих заповідей, євангельські приписи любити Бога понад усе та ближнього, як самого себе, прощати своїм кривдникам бути милосердними та збирати собі скарби на Небі. Саме цього передовсім слід навчати наших дітей!

І виховати в них насамперед особистість, яка не боїться бути собою, бути “білою вороною”, а не підстриженим під одну гребінку “педикульозником” (як співають “От вінта!”). Інакше ми виховаємо не здорове українське суспільство, а громаду шаблонних людей із шаблонними стандартами та цінностями, щось на кшталт суспільства “Матриці”. І як українці просто втратимо свою ідентичність і здорове зерно.

...А повертаючись у далекий 1984-й, відповідаю чоловікові у формі, який осмішував мене перед однокласниками: “Так, я біла ворона! І, уявіть собі, дуже пишаюся цим!”

Богдан Мазур


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Добавить в избранное Добавить в Google - Закладки Добавить в Яндекс.Закладки Добавить в Facebook Добавить в Twitter Добавить в Мой Мир Добавить в Мемори Запостить в ЖЖ Запостить в блог на Liveinternet Поделиться на WOW.ya.ru 0
Нравится
URL
HTML
BBCode


Оглавление   |  На верх


Вход

Логин:

Пароль:


Запомнить меня
Вам нужно Авторизоваться.
Забыли Пароль?
Регистрация

На Сайте

Гостей: 1
Пользователей: 0


Статистика


Страница сгенерирована за 0.074 сек..